speranta-moare-ultima-(1)

FC Brașov a câștigat meciul disputat în deplasare în fața celor de la Viitorul cu scorul de 2-0 (2-0) și speră în continuare la salvarea de la retrogradare. Trupa lui Adi Szabo a deschis scorul în minutul 4 prin Cătălin Țâră, aflat la al doilea gol consecutiv, după ce a înscris și etapa trecută în poarta Stelei. Marian Constantinescu a făcut o cursă de 40 de metri, i-a pasat lui Țâră care l-a învins pe Albuț. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, Aganovic  a centrat perfect iar Șerban Moraru a reluat în poartă. AStfel formația brașoveană a câștigat tote punctele puse în joc și speră în continuare la salvarea de la retrogradare. După ce CFR Cluj a învins Rapidul, iar Oțelul a trecut de Universitatea Cluj, se cunosc patru echipe retrogradate matematic în eșalonul secund: Oțelul Galați, Ceahlăul Piatra Neamț, Rapid București și Universitatea Cluj. Trei echipe se vor bate în ultima etapă pentru un singur loc care asiguă prezența în Liga I și în sezonul viitor: Concordia Chiajna, Gaz Metan Mediaș și FC Brașov. Pentru a se salva, stegarii trebuie să câștige meciul cu Gaz Metan Mediaș și să aștepte ca Petrolul să învingă la Chiajna.