Argentina și Belgia sunt ultimele echipe calificate în sferturi la Mondiale

argentina-si-belgia-sunt-ultimele-echipe-calificate-in-sferturi-la-mondiale

Echipa Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia după ce a învins, cu mari emoții, formația Elveției cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, pe „Arena Corinthians'' din Sao Paulo. Angel Di Maria în minutul 118 a marcat singurul gol al partidei, după o pasă venită de la Leo Messi, dar elvețienii au făcut un joc foarte bun și nu mult a lipsit să ducă partida la loviturile de departajare, având o bară după golul argentinian. Echipa Belgiei s-a calificat și ea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal după ce a învins formația Statelor Unite cu scorul de 2-1 (0-0, 0-0), după prelungiri pe „Arena Fonte Nova'' din Salvador. Belgia, care a făcut cel mai bun joc al său de până acum în Brazilia, s-a impus prin golurile marcate de Kevin De Bruyne (93), Romelu Lukaku (105). Golul americanilor a fost semnat de tânărul Julian Green (107), la puțin timp după ce a intrat pe teren.  În sferturi, Belgia va juca împotriva Argentinei, campioană mondială în 1978 și 1986. Aseară s-au jucat ultimele două meciuri din optimile de finală ale Cupei Mondiale. Astăzi și mâine este pauză în Brazilia, iar vineri și sâmbătă sunt programate meciurile din sferturile de finală ale competiției. Iată programul jocurilor: