rusia-si-norvegia-la-inaltime-

A treia zi a întrecerilor de la Campionatul Mondial de biatlon pentru tineret și juniori a programat probele de sprint pentru tineret. Pe superba bază de la Cheile Grădiștei, rușii au dominat întrecerea băieților, iar norvegiencele au fost cele mai bune la fete. Românii au avut din nou comportări sub așteptări.

Cursa masculină de biatlon sprint 7.5 kilometri contând pentru Campionatele Mondiale de juniori și tineret de la Cheile Grădiștei s-a terminat cu victoria rusului Igor Malinovski. El a fost urmat de norvegianul Endre Stroemshein, iar podiumul a fost completat de rusul Viacheslav Maleev. Brașoveanul Raul Antonio Flore a ocupat cel mai bun loc dintre sportivii români înscriși în concurs, 24. Florin Ungureanu a fost al 30-lea, Daniel Munteanu, al 33-lea iar Tamas Koncsag a ocupat a 47-a poziție. 97 de sportivi au trecut linia de sosire. În cursa feminină lupta pentru aur s-a dat între două norvegience. Câștig de cauză a avut Karoline Erdal care a devansat-o pe Emillie Kalkenberg cu 28,3 secunde. Medalia de bronz i-a revenit ucrainiencei Anna Kryvonos. Cea mai bună româncă pe distanța de 6 kilometri a fost Katalin Poyto, poziția 37. Florina Dănilă a ocupat locul 45, Eniko Marton a fost pe 55, iar Timeea Hajdu a terminat cursa pe poziția 68 din cele 91 de sportive care au trecut linia de sosire.