nemtii-au-trait-periculos

Echipa germană Bayern Munchen s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, deşi a fost învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), de formaţia engleză Arsenal Londra, în manşa secundă a optimilor competiţiei. Golurile englezilor au fost marcate de Giroud '3 şi Koscielny '86. Scorul general a fost egal, 3-3, dar Bayern Munchen s-a calificat datorită golurilor mai multe înscrise în deplasare. În celălalt meci al serii, Malaga a învins Porto cu 2-0 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Golurile învingătorilor au fost marcate de Isco '43 şi Santa Cruz '77. FC Porto a jucat în inferioritate numerică din minutul 49, după eliminarea lui Defour. În tur la Porto, lusitanii s-au impus cu scorul de 1-0. Trei echipe din Spania, două din Germania şi câte una din Franţa, Italia şi Turcia s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, care vor avea loc în 2-3 aprilie (turul) şi 9-10 aprilie (returul). Formaţiile calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor sunt Real Madrid, FC Barcelona, Malaga, Borussia Dortmund, Bayern Munchen, Paris Saint-Germain, Juventus Torino şi Galatasaray Istanbul. Tragerea la sorţi a partidelor din sferturile de finală va avea loc vineri, la ora 13.00, la Nyon.