liga-i-etapa-a-ixa

Formaţia CFR Cluj a învins, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Universitatea Cluj, în ultimul meci al etapei a IX-a a Ligii I, în care unicul gol a fost marcat în minutul 90+4. Universitatea Cluj a rămas în inferioritate numerică în minutul 34, când a fost eliminat Mengolo pentru cumul de cartonaşe galbene. Thiago Lopes a înscris în minutul 90+4, cu un şut din 7 metri. Iată rezultatele complete ale rundei:  CSMS Iaşi - Concordia Chiajna 1-2, Gaz Metan Mediaş - Ceahlăul Piatra Neamţ 2-2, FC Botoşani - FC Braşov 0-0, Rapid Bucureşti - Dinamo Bucureşti 0-3, CS Universitatea Craiova - ASA Târgu Mureş 1-0, FC Viitorul - Petrolul Ploieşti 1-3, Steaua Bucureşti - Astra Giurgiu 0-0, Pandurii Târgu Jiu - Oţelul Galaţi 4-0 și CFR Cluj – Universitatea Cluj 1-0. Pe prima poziție a clasamentului este Steaua cu 22 de puncte, la egalitate cu ocupanta poziției secunde, CFR Cluj, care are însă un golaveraj mai slab. Podiumul este completat de Astra Giurgiu cu 19 puncte. FC Brașov ocupă locul 12 în clasament cu 10 puncte.