Ajutor de la Porto

Steaua e la un pas de a primi un ajutor din partea celor de la FC Porto. Gruparea portugheză a bătut palma cu viitoarea adversară a Stelei din Europa League, Twente Enschede, pentru transferul atacantului Marc Janko (foto). Reprezentanţii vârfului austriac sunt în Portugalia, unde pun la un punct ultimele detalii ale mutării. Transferul nu poate decât s-o mulţumească pe Steaua, care scapă de cel mai periculos jucător al celor de la Twente. Janko a marcat sezonul trecut 17 goluri în 39 de meciuri, iar în acest sezon are 17 goluri marcate în 26 de partide. Austriacul a marcat ambele goluri ale partidei Twente - Vaslui (scor 2-0), din turul 3 al preliminariilor Ligii Campionilor 2011/2012.

Îngenunchiaţi de Dab Docler

Echipa de hochei pe gheaţă Corona Braşov  a pierdut categoric prima partidă din semifinalele Ligii Mol. Elevii lui Peter Mikula au fost zdrobiţi în Ungaria de Dab Docler cu scorul de 10-3 (1-1, 2-0, 7-2). Braşovenii au jucat foarte bine în prima repriză, la finalul căreia scorul era egal 1-1, pentru echipa de sub Tâmpa punctând Richard Filip. În repriza secundă, Bartzen şi compania au avut câteva oportunităţi să înscrie, însă nu au reuşit acest lucru, iar maghiarii au profitat şi au punctat de două ori, ducând scorul la 3-1. Ultima repriză a fost una de coşmar pentru toţi iubitorii de ho­chei din Braşov. Hocheiştii de la Dab Docler au înscris de nu mai puţin de şapte ori în timp ce pentru braşoveni au punctat Andrej Rajcak şi Attila Borsos. Astfel, la final, tabela arăta scorul de 10-3 pentru Dab, care a făcut primul pas spre finala Ligii Mol.  La scorul de 6-1 pentru Dab, Peter Mikula l-a înlocuit între buturi pe Patrik Polc cu Rajmond Fulop. În semifinalele Ligii Mol se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Aseară târziu s-a jucat meciul al doilea din semifinală.

UEFA trece peste FRF

UEFA trece peste capul lui Mircea Sandu. Forul european a decis că Steaua poate juca pe Naţional Arena în optimile Europa League, contrar hotărârii luate de Mircea Sandu (foto). Şeful FRF a anunţat, încă de anul trecut, că pe Naţional Arena nu se vor mai juca meciuri începând cu luna martie, pentru ca gazonul să se prezinte în stare ireproşabilă la finala Europa League din luna mai. Însă, Federaţia Română de Fotbal a fost înştiinţată de UEFA că Steaua poate juca pe Naţional Arena, dacă ajunge în optimile Europa League. Până la optimi, Steaua joacă la jumătatea lunii februarie pe Naţional Arena cu Twente Enschede, în prima manşă a 16-imilor Europa League. Finala Europea League e programată la 9 mai, pe Naţional Arena din Bucureşti.

Afacere pentru CFR

Renan Garcia va ajunge în cele din urmă la Sampdoria, deşi a fost dorit şi de Genoa, marea rivală locală a echipei din Seria B. Renan a făcut în această dimineaţă vizita medicală, urmând să fie prezentat la echipa la care au făcut istorie Viali şi Mancini. CFR Cluj va lua un milion de euro pentru un împrumut al lui Renan până la vară. Dacă italienii vor să îl cumpere definitiv trebuie să mai achite 3,2 milioane de euro.

Vrea să bată MilanuL

Fotbalistul echipei Lazio Roma, Ştefan Radu, a declarat că el şi coechipierii săi vor face totul pentru a învinge formaţia AC Milan, miercuri, în etapa a 21-a a campionatului Italiei, după ce în Cupă au pierdut în faţa milanezilor. „Sperăm să îi învingem. Trebuie să ne pregătim bine şi vom face totul pentru a învinge. Înfrângerile din partidele cu AC Milan şi cu Internazionale Milano ne-au învăţat că trebuie să fim mai implicaţi şi să muncim mai mult pentru a bate o echipă mare ca Milan", a spus Radu. Întrebat ce loc poate ocupa Lazio în actualul campionat al Italiei, Radu a răspuns: „Inter şi Juve au făcut achiziţii importante. Însă vor trebui să piardă şi ei mai devreme sau mai târziu".

Cel mai tare

Atacantul slovac al formaţiei New York Rangers, Marian Gaborik, a fost desemnat cel mai bun jucător în All Star Ga­me-­ul Ligii Profesioniste nord-americane de hochei pe gheaţă (NHL), câştigat, scor 12-9, de echipa Chara în faţa formaţiei Alfredsson, duminică, la Ottawa. Gaborik a înscris o triplă şi a dat o pasă decisivă compatriotului său Zdeno Chara, de la Boston Bruins. Cele două echipe au fost la egalitate, scor 6-6, după două reprize, dar formaţia lui Chara a marcat şase goluri în ultimele 20 de minute, faţă de trei câte a înscris gruparea lui Daniel Al­fre­d­sson, starul de la Ottawa Se­nators. Publicul şi antrenorii din NHL au selecţionat jucătorii pentru acest meci al stelelor, dar cei doi căpitani, Chara şi Alfredsson, au ales componenţa echipelor.