Come back, Thierry Henry

Arsenal i-a oferit fostului său atacant, Thierry Henry, un contract pentru două luni, pînă cînd campionatul nord-american de fotbal se va relua. Henry îi va suplini pe Gervinho şi Marouane Chamakh, care vor evoulua în ianuarie la Cupa Africii pe Naţiuni. Henry are un contract de 4,5 milioane de dolari cu New York Red Bulls, dar s-a antrenat alături de "tunari" în luna noiembrie.  În cazul în care va accepta oferta, el ar putea evolua în şapte partide de Premier League, în meciurile din Cupa Angliei, dar şi în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, contra italienilor de la AC Milan. Fost căpitan al lui Arsenal, Henry (34 de ani) a înscris 226 de goluri în perioada 1999-2007, fiind cel mai bun marcator din istoria clubului.

Amicale cu sârbii, pe semicerc

Naţionala de handbal masculin a României  se află în Serbia, la invitația țării gazdă, care a început pregătirile pe ultima sută de metri, în vederea Campionatului European de handbal masculin găzduit de țara vecină în perioada 15-29 ianuarie. În primul amical cu Serbia, România a remizat ieri la 31. Partida fost mai mult considerată ca un antrenament, constând într-un joc a câte trei reprize de douăzeci de minute. Ambele echipe au jucat fără câțiva titulari, însă, cu toate acestea, jocul a avut ritm. A doua partidă amicală, care s-a disputat aseară de la ora 21:00, ora României, s-a desfășurat conform unui meci oficial cu două reprize a câte treizeci de minute, aceasta urmând să conteze și la palmaresul celor două formaţii.

Lucian Bute, apreciat peste Ocean

Pugilistul Lucian Bute a fost desemnat personalitatea sportivă a anului 2011 în Quebec, 24 la sută din cele 1005 persoane care au participat la sondaj preferându-l pe sportivul român, anunţă presa canadiană. În 2011, Bute şi-a apărat de trei ori titlul mondial IBF la supermijlocie, aceste performanţe aducându-i votul popular în faţa altor sportivi canadieni de renume, precum patinatoarea Joannie Rochette, hocheistul Sidney Crosby sau jucătorul de fotbal american Anthony Calvillo. "Sunt foarte mulţumit, asta arată că oamenii din Quebec mă urmăresc şi îmi apreciază munca. Faptul că sunt personalitatea sportivă a anului îmi oferă încredere şi credibilitate. Mulţumesc tuturor celor care m-au votat", a declarat Bute, care consideră că premiul este cu atât mai important cu cât hocheiul este sportul dominant în această provincie. "Este foarte bine pentru box, sunt tot mai mulţi tineri care vor să practice acest sport şi vreau să fiu un exemplu pentru ei", a adăugat românul.

Rangers face scandal!

Glasgow Rangers face scandal după ce a pierdut derbiul Scoţiei, de pe terenul rivalei Celtic. Gazdele s-au impus cu scorul de 1-0, în urma reuşitei lui Ledley, din minutul 53, însă oaspeţii reclamă un gol anulat greşit de arbitru. "Rangers intră în 2012 în spatele celor de la Celtic, însă numai pentru că golul perfect valabil marcat de Wallace a fost anulat, lucru care a decis derbiul", scriu cei de la Glasgow Rangers pe site-ul oficial. Mai mult, tehnicianul Ally McCoist  (foto) a solicitat introducerea tehnologiei video pe linia porţii pentru a determina clar dacă golurile discutabile sunt valabile sau nu. Celtic, care în toamnă era la 15 puncte în spatele celor de la Rangers în clasamentul primei ligi, a devenit lider, cu două puncte peste marea rivală, devenind favorită la titlu. Dorin Goian nu a evoluat în derbiul Scoţiei, fiind suspendat după ce etapa trecută a încasat două cartonaşe galbene.