Clubul sportiv Kokoro Braşov a organizat „Open-ul Braşovului” la Ju Jitsu. Competiţia s-a desfăşurat în sala de sport a şcolii generale numărul 11. La concurs s-au înscris 146 de sportivi de la 12 cluburi. Înainte de competiţie a avut loc un stagiu tehnic la care a fost invitat Mihai Neaga, primul medaliat al României la Ju Jitsu. Clubul brasovean Kokoro a participat cu 21 de copii care au reuşit să câştige 14 medalii. În urma acestor performanţe, clubul de sub Tâmpa a ocupat poziţia secundă în clasamentul pe echipe. Şase sportivi braşoveni, Alina Lighici, Andrei Illeş, Derya Hacisalihoglu, Ştefania Şuteu, Alexandru Blănaru şi Tudor Jianu (12-15 ani) au câştigat medaliile de aur la „Open-ul Braşovului”. Adrian Boglut, Maximilian Ticuşan, Monica Boglut (9-12 ani) şi Florin Pintilie au plecat acasă cu medalii de argint, iar Eduard Pavel, Monica Boglut (12-15 ani), Tudor Jianu (15-18 ani) şi Angelo Bizu au urcat pe ultima treaptă a podiumurilor cucerind medaliile de bronz. Cel mai bun sportiv al competiţiei a fost desemnat Tudor Jianu care a primit un premiu special. Copiii braşoveni vor participa în perioada 21-26 septembrie la Campionatul balcanic de Ju Jitsu care se va desfăşura în Cipru la Larnaca.