Sari la conținut

Cantonamentul galben-negrilor se apropie de sfârşit. FC Braşov va disputa marţi, de la ora 11:00, ultimul meci amical din stagiul de pregătire din Antalya, cu coreenii de la Gyeongnam. Meciul se va juca pe unul dintre terenurile bazei sportive „Titanic Center”. Ieri, galben-negrii au avut programată o singură şedinţă de pregătire. În cantonamentul din Turcia, trupa condusă de portughezul Tony Conceicao, a obţinut următoarele rezultate: FC Braşov – Yonsey 1-3, FC Braşov – SV Mattersburg 2-0, FC Braşov – NK Celik 2-0 şi FC Braşov – FK Zeta 0-0.  
„Braşovul nu va retrograda”. Noua stea de sub Tâmpa, mijlocaşul Alexandru Chipciu, este convins că stegarii nu vor retrograda. „Nu cred că FC Braşov va retrograda. Jucăm acasă meciurile cu echipele contracandidate şi, la noi, la Braşov, se joacă fotbal şi putem tranşa soarta meciurilor decisive. Braşovul m-a făcut fotbalist şi mi-a dat totul. Sunt de patru ani aici, mă simt braşovean şi chiar vreau să mă stabilesc în acest oraş. Nu mă gândesc acum la un transfer, însă dacă va fi să plec, la un moment dat, vreau să revin cu fruntea sus la Braşov şi să nu fiu huiduit de fani. Avem un program greu în primele două etape. Cu U Cluj am dat două goluri şi două pase de gol în cele două meciuri din prima parte a sezonului.  Se pare că sunt clienţii mei. Trebuie să câştigăm acest joc, pentru a merge cu un moral bun pentru meciul cu Steaua. Şase puncte în primele două meciuri ar fi startul perfect, însă şi patru nu ar fi deloc rău pentru noi”, a declarat Chipciu, pentru site-ul oficial al FC Braşov.
Fanul lui Adi Ilie. Mijlocaşul echipei FC Braşov, Alexandru Chipciu, a rămas îndrăgostit de golul pe care l-a marcat în poarta Rapidului. „Indiscutabil, cel mai frumos gol este cel marcat contra Rapidului. Am simţit înaintea meciului că o să marchez. Dani Coman este prietenul meu şi nu are cum să fie supărat pe mine. Când era la Braşov mă încuraja în permanenţă atunci când îmi era greu şi eram aproape să cedez. Îmi spunea mereu să fiu tare că o să ajung fotbalist. Şi nu numai el. Şi Cătălin Munteanu, Măldărăşanu, Ilyeş, Oros, Voicu, Nae Constantin, m-au susţinut tot timpul. Am avut multe lucruri de învăţat de la ei. Cu siguranţă, fotbalistul care mi-a plăcut cel mai mult a fost Adrian Ilie. Ce goluri dădea! A fost un fotbalist incredibil, cu execuţii de mare clasă.”  
Vrea la naţională. Chipciu îşi doreşte să facă pasul spre echipa naţională şi speră să-l convingă pe Răzvan Lucescu de calităţile pe care le are. Braşoveanul îi apreciază foarte mult pe Lucescu Jr. şi Daniel Isăilă, cei doi antrenori fiind cei care şi-au pus amprenta pe cariera lui de până acum. „Este visul oricărui jucător să joace la echipa naţională. Trebuie să muncesc mai mult şi va veni şi rândul meu. În toamnă, când am fost la lotul de tineret, m-am accidentat  şi a trebuit să merg la refacere la Mogoşoaia. Am auzit pe cineva vorbind la bazin şi când m-am apropiat am văzut că era Cristi Chivu. M-am emoţionat şi am preferat să merg în cameră. Dacă Roman, Sburlea sau Antal au ajuns acolo, eu de ce nu aş visa? Sunt sigur că voi juca la natională”, a spus Chipciu pentru site-ul oficial al clubului FC Braşov.

Comentarii

Ultimă oră