Echipa naţională a României a terminat la egalitate, aseară, pe teren propriu, scor 1-1, cu reprezentativa Uruguayului, campioana la zi a Americii de Sud, într-un meci amical disputat pe Arena Naţională. Uruguayenii au deschis scorul prin Cavani, în minutul 2, jucătorul lui Napoli punctând cu un super şut din afara careului. Acelaşi Cavani a avut în două rânduri şansa de a mări diferenţa pe tabela de marcaj. În minutul 16, uruguayanul a trimis pe lîngă, cu toată poarta gioală în faţă, iar pe finalul reprizei, arbitrul Kovacs, a fost singurul care nu a văzut penalty la faultul făcut în careu, de Tătăruşţanu. Scorul pauzei putea fi totuşi egal, dar Marius Niculae a nimerit transversala în minutul 25. La doar 5 minute de la reluarea actului secund, România a egalat prin Bogdan Stancu, atacantul tricolor reuşind o lovitură de cap precisă, după o centrare a lui Torje. Acelaşi Stancu putea da lovitura pe finalul jocului, dar şutul său din 10 metrii a fost excelent blocat de portar. România-Uruguay s-a încheiat astfel 1-1, rezultat care ne dă speranţe în privinţa viitoarei campanii de calificare la Campionatul Mondial. (R.T.)