Naţionala de handbal feminin a României a ratat ieri calificarea în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a fost învinsă a doua oară, la competiţia de la Aarhus, scor 31-29 (14-12), în faţa Germaniei.
Am început bine. România a început în forţă partida cu Germania, conducând cu 4-1 (min. 6) şi 7-5 (min. 15), dar la fel ca în prima zi a Cupei Mondiale, spre pauză a scăzut ritmul, ratările făcându-şi loc din ce în ce mai des (8-10, min. 21). „Treziţi-vă, terminaţi cu greşelile astea neforţate", a spus antrenorul Radu Voina, obligat să ceară time-out, după câteva minute fără gol. Jocul a continuat cu Germania la conducere(11-8, min. 24), tricolorele reuşind egalarea abia în minutul 29, 12-12. La pauză: 14-12, România primind încă două goluri în ultimul minut.
Am terminat modest. Jocul României nu a fost mai strălucit nici în repriza secundă. Câteva momente bune ale handbalistelor antrenate de Radu Voina nu au fost suficiente, pentru a întoarce soarta partidei. Germania a condus în permanenţă, cu 2-3 goluri, iar cu 10 minute înainte de final, avea 25-21 şi părea să fi tranşat confruntarea. Scor final 31-29, iar România bifează a doua înfrângere, dar şi ratarea calificării în semifinale. În meciul de debut din grupa A, tricolorele au cedat, marţi, în faţa Franţei, scor 25-30 (9-12).
Se apropie Mondialul, noi ne mai căutăm. Imediat după meci, Radu Voina a declarat. „Singurele lucruri care s-au ameliorat au fost transformările de la 7 metri şi, poate, atitudinea. La acest nivel, erorile se plătesc, probabil că vom plăti şi joi, când vom întâlni cea mai puternică echipă din lume. Este aceasta greşeala în care persistăm: pierdem prea uşor mingile pe care le câştigăm cu greu. Îngrijorător este şi faptul că atitudinea echipei nu este una pozitivă, suntem în căutarea formei sportive. Oricum, a fost un test foarte bun, pentru că vedem acum, în luna septembrie, unde ne aflăm şi ce mai putem remedia, dacă mai avem această capacitate" a declarat Voina.
Spargem gheaţa la final? Astăzi se vor juca meciurile Franţa-Germania, Spania-Rusia, Norvegia-România (ora 19.00), Danemarca-Suedia. Semifinalele vor avea loc în 24 septembrie, între primele două clasate din fiecare grupă (la orele 15.15 şi 17.15), iar a doua zi se vor disputa finala pentru medaliile de bronz (ora 16.30) şi cele de aur şi argint (18.30). Câştigătoarea competiţiei va fi recompensată cu 25.000 de euro, finalista cu 15.000 de euro, iar ocupanta locului trei, cu 5.000 de euro. Ediţia din 2010 a fost câştigată pentru a doua oară, consecutiv, de echipa României, care a învins în finală Norvegia, cu 24-23.
România – Germania 29-31 (12-14). România - Chirilă 8 goluri, Ardean-Elisei 6, Amariei 4, Nechita 4, Farcău 3, Manea 1, Fiera 1, Geiger 1, Brădeanu 1. Germania - Steinbach 6 goluri, Wohlbold 6, Mietzner 5, Richter 4, Langkeit 4, Klein 2, Jurack 1, Althaus 1, Bulau 1, Schulze 1.