Sari la conținut

Gestul lui Scripcaru, criticat de iubitorii de animale

Uimiţi de reacţia primarului George Scripcaru,  reprezentanţii Federaţiei Naţionale pentru Protecţia Animalelor spun că ieşirea edilului nu trebuie trecută cu vederea şi totul să rămână ca şi cum nimic nu s-a întâmplat.
„Din punctul meu de vedere acesta este un grav abuz , o atitudine grobiană, care nici dacă ar fi fost vorba de un om de la colţul străzii nu am accepta, dar în momentul în care vine din partea unui primar al unui oraş extrem de important, un oraş care ar trebui să-şi creeze cu totul şi cu totul altă imagine şi nu aceea a unui cuib de hingheri şi de oameni needucaţi şi necivilizaţi, această atitudine nu mai poate fi tolerată”, a declarat Claudiu Dumitriu, reprezentant al Federaţiei Naţionale pentru Protecţia Animalelor Braşov. Scripcaru a reacţionat violent săptămâna trecută, strigând “să mă pupe-n c...” la criticile aduse de prinţesa Maja von Hohenzollern, care l-a catalogat drept un “Ceauşescu al câinilor”.
Acuze dure. Prezentă săptămâna trecută la Bucureşti, prinţesa Maja a protestat alături de sute de iubitori ai animalelor faţă de încercarea guvernului de a modifica legea privind gestiona rea patrupedelor. Acesta a spus că imaginea României are foarte multe de pierdut din cauza modului în care este gestionată problema.  „România este tărâmul cruzimii faţă de animale, România este tărâmul holocaustului pentru câini, România devine ţara ucigaşilor brutali şi sadici ai câinilor”, declara în urmă cu o săptămână Alteţa Sa Maja Von Hohenzollern.

Comentarii

Ultimă oră