Sărbătorile de Paşte vor fi marcate în judeţ prin punerea în scenă a obiceiurilor specifice zonei. Primul eveniment tradiţional, „Împuşcatul Cocoşului”, va avea loc chiar în Duminica Paştelui, pe 24 aprilie, la Apaţa.
Cocoş desenat. Obiceiul, originar din secolul al XV-lea, este astăzi derulat cu ajutorul copiilor, scopul originar al sărbătorii fiind iniţierea tinerilor şi tragerea la ţintă cu arbaleta. Locul cocoşului viu este luat de unul desenat. În fiecare an, în ziua de Paşte, după ieşirea de la biserică, întreaga comunitate maghiară, copiii în special, participă la acest străvechi obicei. Alaiul ce porneşte de la o gazdă colindă uliţele satului îndepărtându-se spre un deal din afara localităţii, unde are loc „judecata cocoşului”.
Legendă. Totul se va încheia cu o masă şi un spectacol la căminul cultural. Se crede că originea obiceiului este legată de o legendă a locului, care spune că în sec. al XIV-lea, în timpul unei invazii tătărăşti, populaţia s-a retras în cetate. Invadatorii au pustiit localitatea, dar la retragere au auzit un cântec de cocoş în cetate, locuitorii refugiaţi fiind astfel descoperiţi. Cetatea a fost asediată, iar supravieţuitorii au hotărât împuşcarea cocoşului care i-a trădat.