Ziua Mondială a Apei se sărbătorește în fiecare an în data de 22 martie. Decizia instituirii acestei sărbători a fost luată în cadrul Conferinței Națiunilor Unite pentru Mediu și Dezvoltare de la Rio de Janeiro, la 22 decembrie 1992.
Anul acesta, se împlinesc 25 de ani de când Națiunile Unite și-au unit eforturile în misiunea globală de a coordona acțiuni pentru salvarea celei mai de preț resurse naturale, APA. ONU stabilește o temă pentru Ziua Mondială a Apei care corespunde unei provocări curente sau viitoare. Tema pentru acest an este: „Apa și apa uzată”.
Ziua Mondială a Apei reprezintă evenimentul prin care comunitatea internațională arată respectul pentru apă, o oportunitate de a afla mai multe despre problemele legate de apă și o inspirație pentru oameni pentru a lua măsuri pentru protejarea acesteia.
Sistemul de Gospodărire a Apelor Brașov, ca și în anii anteriori, celebrează Ziua Mondială a Apei organizând acţiuni de igienizare a cursurilor de apă aflate în administrarea sa, de pe raza judeţului Brașov, fiind implicat tot personalul instituţiei.
Încă de astăzi, 21 martie 2017 s-a intervenit cu tot personalul salariat şi utilajele de transport din dotare în mai multe locaţii, pe pârâul canalul Timiş, în municipiul Braşov, pe pârâul Bozom şi pârâul Măieruş în comunele Apaţa şi Măieruş, pe pârâul Bogăţii, în localitatea Dopca, pe pârâul Cozd şi pârâul Homorod în Rupea, pe pârâul Mândra la Mândraşi, pe pârâul Ghimbăşel în zona Râşnov, pentru o acţiune complexă de salubrizare a cursurilor de apă în cadrul căreia s-au adunat tone de deşeuri.