Terenul de la baza sportivă din Noua a găzduit sâmbătă două partide din sferturile de finală ale Cupei României la rugby. RCM Timişoara s-a calificat în semifinalele Cupei României, după o partidă asemănătoare celei din turul Superligii, jucată în Capitală. Timişoara s-a impus cu 29-28 (18-9). Prima rerpiză a fost dominată de bănăţeni, dar Steaua a revenit în joc şi conducea cu 28-24 cu cinci minute înainte de final. Un eseu al echipei antrenate de Cosmin Cioriciu a dus însă RCM-ul în careul de aşi al competiţiei. Militarii au avut două ocazii de a întoarce rezultatul dar nu au reuşit acest lucru: la scorul 28 la 29 au ratat o lovitură de pedeapsă şi au trimis în bară un dropgol în ultimele secunde ale partidei. În al 2-lea sfert de finală de la Braşov, CSM București a trecut, la pas, de CSU Cluj-Napoca, cu 47-11. În semifinalele competiției s-au mai calificat Dinamo (36-20 cu Farul Constanța) şi CSM Baia Mare (85-3 cu CSUAV Arad). Luni, la ora 12,00, la sediul Federaţiei Române de Rugby, va avea loc tragerea la sorţi a jocurilor din semifinale.