victorie-la-debut

Finlandezul Kari Rauhanen a debutat cu o victorie pe banca tehnică a hocheiştilor de la Corona Wolves Braşov. „Lupii” Braşovului au muşcat din rivalii de la SC Miercurea Ciuc şi au câştigat în deplasare cu scorul de 3-2 (0-1, 2-1, 1-0), partida ce a contat pentru Liga Mol. Ciucanii au deschis scorul prin Szabolcs Szocs în prima repriză şi după 20 de minute de joc, campioana en-titre a României conducea cu 1-0. După şase minute din repriza secundă Zsolt Mastelariu a reuşit să egaleze din pasa lui Saluga, dar Tihamer Becze a readus Ciucul în avantaj cu şapte minute înainte de finalul reprizei. Csanad Virag a egalat la doi şi s-a intrat din nou la cabine la egalitate scor 2-2. Ultima repriză a fost la fel de echilibrată, diferenţa fiind făcută de finlandezul Juhamatti Hietamaki care a reuşit golul victoriei, din pasa lui Virag.  Corona a acumulat trei puncte importante în lupta pentru calificarea în play-off-ul Ligii Mol. Sâmbătă seara s-a disputat şi partida dintre Dab Docler şi Miskolci, scor 2-1 (1-0, 0-1, 0-0, 1-0) după prelungiri. Astfel în clasamentul Ligii Mol, pe prima poziţie se situează slovacii de la Nove Zamki cu 56 de puncte din 29 de jocuri, pe doi sunt maghiarii de la Dab Docler cu 54 de puncte tot din 29 de jocuri, iar poziţia a treia este ocupată de Miskolci cu 53 de puncte din 31 de meciuri. Ultimul loc care asigură prezenţa în play-off este ocupat de Corona Braşov cu 52 de puncte din 32 de jocuri. Pe locul cinci sunt cei de la SC Miercurea Ciuc cu 52 de puncte din 30 de jocuri, iar locul şase revine în acest moment celor de la Ferencvaros cu 45 de puncte din 30 de partide disputate. Ujpest este pe ultimul loc cu doar trei puncte din 29 de meciuri.