victorie-istorica-pentru-stejari

Naționala de rugby a României a câștigat trofeul Rugby Europe Championship și Cupa Antim Ivireanu. Echipa a învins reprezentativa Georgiei duminică, pe stadionul Arcul de Triumf din București, în ultima etapă a competiției europene.

Deși au fost conduși la pauză, „stejarii” au revenit și s-au impus cu scorul de 8-7. Punctele au fost reușite de Cătălin Fercu și Florin Vlaicu.

În urma victoriei, naționala României s-a aflat pe prima poziție a clasamentului competiției Rugby Europe Championship, la egalitate de puncte cu Georgia. În plus, „Stejarii” au făcut un pas uriaș spre accederea directă la Cupa Mondială din 2019 de pe poziția secundă a clasamentului competiției.

Acesta a fost primul succes al României în fața Georgiei din 2010, atunci când tricolorii au câștigat Cupa Europeană a Națiunilor, după ce s-au impus cu scorul de 22-10.