victorie-cu-emotii-(1)

Echipa de handbal feminin, Corona Braşov, a câştigat derby-ul etapei a zecea din Liga Naţională cu HCM Roman cu scorul de 23-20 (11-8). Braşovencele au avut emoţii după o primă repriză echilibrată şi după ce în primele 13 minute ale părţii secunde nu au reuşit să marcheze decât o singură dată. Cele trei puncte cucerite de fetele antrenate de Bogdan Burcea şi Vasile Curiţeanu distanţează formaţia de sub Tâmpa de plutonul condus de moldovencele de la Roman şi o ţin în luptă cu HCM Baia Mare pentru prima poziţie a clasamentului. Pentru Corona au punctat Zamfir şi Hotea câte 5 goluri, Burghel 4, Pricopi 3, Druţu 2, Apetrei, Manda, Brădeanu şi Briscan câte un gol fiecare. Pentru Brădeanu şi compania urmează trei meciuri în deplasare cu Zalău, Deva şi Craiova.