ultimul-roman-eliminat-de-la-wimbledon

Perechea Horia Tecău/Max Mirnîi (România/Belarus), cap de serie numărul 7, a ratat, luni, calificarea în sferturi de finală la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Tecău şi Mirnîi au fost învinşi, în turul trei, cu scorul de 6-7 (6/8), 2-6, 6-4, 6-2, 6-4, după trei ore şi opt minute, de cuplul Ivan Dodig/Marcelo Melo (Croaţia/Brazilia), cap de serie numărul 12. Pentru performanţa reuşită la Wimbledon, Horia Tecău şi Max Mirnîi vor primi un cec în valoare de 20.000 de lire sterline.

Deţinătoarea titlului de la Wimbledon şi principala favorită a competiţiei, jucătoarea americană Serena Williams, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de sportiva germană Sabine Lisicki, cap de serie numărul 23 şi locul 24 în clasamentul WTA. Lisicki s-a impus cu scorul de 6-2, 1-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore şi trei minute. Sportiva din Germania a reuşit prin această victorie să oprească la 34 seria de meciuri consecutive câştigate de Serena Williams. Pe tabloul feminin primele trei favorite nu se mai află în concurs, după ce Maria Şarapova, a treia favorită, şi Victoria Azarenka, cap de serie numărul doi, au părăsit competiţia în turul secund.