Tricolorii au trecut de Finlanda cu 36-29. Urmează Austria

tricolorii-au-trecut-de-finlanda-cu-3629-urmeaza-austria

Naționala masculină de handbal a României a învins Finlanda cu scorul de 36-29 (19-11), duminică seara, în Sala Polivalentă ''Lascăr Pană'' din Baia Mare, într-un meci din Grupa a doua a preliminariilor Campionatului Mondial din 2017.

Tricolorii au dominat meciul și s-au impus fără emoții, chiar dacă scorul a fost mai mic decât în partida jucată în deplasare cu nordicii, 34-21.

În minutul 13, scorul era 8-6 pentru România, echipa lui Omer Aihan desprinzându-se clar după patru goluri consecutive, la 12-6 (17). Diferența a ajuns la opt goluri, 15-7 (23), ecart care s-a regăsit și la pauză, 19-11, după ce România a avut 19-10.

Finlanda s-a apropiat la șase goluri în repriza secundă, 23-17 (36), iar apoi la trei goluri, 24-21 (45), dar tricolorii au apăsat din nou pe accelerație și diferența a crescut iar la nouă goluri, 34-25 (54). România s-a impus cu 36-29 și a bifat a treia victorie consecutivă.

Marcatori România: Valentin Marian Ghionea — 9 goluri, Alexandru Csepreghi — 7, Marius Ioan Novanc — 6, Marius Sadoveac — 4, Marius Iulian Mocanu — 4, Daniel Bera — 2, Marius Stavrositu — 2, Laurențiu Toma — 1, Cristian Stelian Fenici — 1.

În clasament, Austria ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de România, 6 p, Italia, 2 p, Finlanda, 0 p.

Pe 14 ianuarie, România va înfrunta Austria, la Baia Mare, în meciul decisiv pentru soarta calificării. Doar câștigătoarea grupei va merge în play-off.