trei-puncte-mari

„Lupii” de la Corona Braşov au câştigat trei puncte mari în lupta pentru calificarea în play-off-ul Ligii Mol. La al doilea joc pe banca tehnică a braşovenilor, finlandezul Kari Rauhanen şi-a condus echipa spre o nouă victorie. Corona Wolves Braşov a învins cu scorul de 4-2 (0-0, 2-0, 2-2), lidera Ligii Mol, formaţia Nove Zamky. Hietamaki şi Peter Robert au făcut 2-0 pentru Corona, însă slovacii au revenit în startul reprizei a treia şi au restabilit egalitatea după golurile înscrise de Weissmann şi Podstavek, care a transformat o lovitură de penalitatea acordată pentru un fault a lui Wehrs. Pe final, Martin Saluga a făcut diferenţa şi a adus trei puncte mari formaţiei braşovene. Mai întâi a punctat din pasa noului venit , Johan Ceder. În ultimul minut, Saluga a scăpat singur spre poarta goală şi a fost oprit neregulamentar de un adversar. Cum poarta era goală şi ar fi urmat un şut de penalitate arbitrii au acordat gol pentru Corona, chiar dacă pucul trimis de Saluga nu a nimerit spaţiul porţii. În urma acestei victorii Corona este pe locul patru al clasamentului cu 55 de puncte. Tot ieri s-au mai disputat jocurile: HSC Miercurea Ciuc - Ujpest 1-4 şi Miskolc - Ferencvaros 7-2. Astăzi, sunt programate partidele: Corona Braşov - Ujpest; Dab Docler – Ferencvaros şi HSC Miercurea Ciuc - Nove Zamky.