stegarii-invinsi-de-fcm-baia-mare

FC Brașov a pierdut jocul de pe teren propriu cu FCM Baia Mare  cu scorul de 2-3 (1-1) și s-a îndepărtat de locul secund, cel care asigură prezența într-un dublu baraj de promovare în liga I. Cu gândul mai mult la falimentul iminent al clubului de sub Tâmpa, galben-negrii se pot concentra cu greu la jocurile din play-off.

Partida din runda a patra a play-off-ului ligii a doua din seria doua a început foarte prost pentru FC Brașov. Oaspeții au deschis scorul în minutul patru prin Sârbu care a prins un șut de la mare distanță cu care l-a învins pe Iacob. Stegarii nu au cedat, s-au aruncat în atac și înainte de pauză au reușit să egaleze. Avram a bătut foarte bine o lovitură liberă de la 18 metri, goalkeeperul oaspeților a respins în față de unde Silviu Pană a trimis mingea în poartă. La cabine s-a intrat la egalitate, iar trupa lui Adi Szabo a revenit pe teren hotărâtă să câștige toate punctele puse în joc. În minutul 51, golgheterul stegarilor, Marius Matei a deviat perfect o centrare a lui Andor și Brașovul conducea cu 2-1. Din păcate, pe final, galben-negrii au cedat și în minutul 66 Sârbu a scăpat singur cu Iacob și a restabilit egalitatea. Cu patru minute înainte de finalul meciului, Giurgiu a înscris cu capul din marginea careului de șase metri și a stabilit scorul final, 3-2 pentru FCM Baia Mare, care astfel a obținut prima victorie din play-off. FC Brașov este în continuare pe poziția a patra în play-off cu 22 de puncte și va juca în runda următoare în deplasare cu CS Mioveni.