stegarii-au-fost-invinsi-de-berceni

FC Brașov a fost învinsă într-un joc de verificare disputat pe stadionul Tineretului de formația de liga secundă FC Berceni. Stegarii au pierdut cu scorul de 3-1 (1-1). Trupa din Berceni a deschis scorul în minutul opt, când Oltean a pasat greșit în spate iar Pădurețu l-a executat cu o scăriță pe Căucă. În minutul 40, Ene a profitat de o greșeală în defensiva celor de la Berceni, i-a pasat lui Buga care a marcat din opt metri și a stabilit scorul primei reprize. În partea secundă Berceniul a trecut în avantaj în minutul 74, când Fâșie a înscris cu capul din șase metri de lângă Spătaru. Pătrașcu a stabilit scorul final al partidei în minutul 80 când a transformat o lovitură de la 11 metri, acordată pentru un fault al lui Olteanu. Cosmin Bodea și Mihai Stere au folosit următoarea formulă de echipă: Căucă (Mutu 46’) – David, Lică, Hlinca (Letan 46’), Oltean – H. Popa (Monea 57’), Vl. Munteanu (Ene 67’), Codoban (Pamfile 57’), Spătaru – Buga (Rusu 46’), Ene (Kovacs 60’). „A fost un meci de pregătire, într-o perioadă în care noi ne urmărim programul de acumulări fizice, și acest lucru s-a văzut. Din păcate suntem încă destul de puțini, mai avem nevoie de jucători și sper ca în zilele care urmează să mai vină fotbaliști de valoare la echipă. Avem nevoie de jucători care să fi jucat în ultimul an constat cel puțin la nivel de liga a doua. Urmează un nou joc amical joi, după care de săptămâna viitoare vom începe să lucrăm tehnico-tactic, să lucrăm la așezare”, a declarat antrenorul secund al formației brașovene, Mihai Stere. Următorul joc pentru brașoveni va avea loc joi de la ora 18.00, pe stadionul ICIM, în compania formației Rapid București.

Puțanu la FC Brașov. În timp ce Bodea și Stere îi aleargă pe galben-negri în Poiana Brașov, oficialii clubului stegar au reușit un nou transfer la echipă. Fundașul central Ionuț Puțanu de la Viitorul va ajunge mâine la Brașov și va semna un contract pe un sezon cu gruparea de sub Tâmpa. Internaționalul de junior și tineret va veni la Brașov sub formă de împrumut de la trupa condusă de Gică Hagi. Mai marii de la FC Brașov încearcă să-l convingă și pe atacantul Valentin Lemnaru să se alăture proiectului stegar. Lemnaru este liber de contract după ce înțelegerea sa cu Universitatea Cluj a expirat. Vârful de 31 de ani a mai evoluat în cariera sa la Poli Timișoara, Dunărea Călărași, Dinamo București, Astra Giurgiu, Pandurii Târgu Jiu și Steaua București.