Steaua, o nouă victorie în Eurocup: 81-75 cu Buducnost

steaua-o-noua-victorie-in-eurocup-8175-cu-buducnost

Steaua CSM Eximbank București a reușit a doua sa victorie în Grupa D a FIBA Europe Cup la baschet masculin, 81-75 (19-12, 24-17, 15-25, 23-21) cu formația muntenegreană Buducnost VOLI Podgorica, miercuri seara, în Sala Polivalentă.

Steaua a făcut o primă repriză de meci foarte bună și după 20 de minute conducea cu 43-29. Oaspeții au făcut un sfert trei foarte bun, adjudecat cu 25-15, și chiar au condus în finalul lui, cu 54-53. Situația a fost strânsă în ultimul sfert, dar Buducnost nu a reușit decât într-un singur moment (63-63) să se ridice la nivelul echipei bucureștene, care s-a impus cu 82-75.

Marko Marinovic a fost MVP-ul echipei antrenate de Hristu Șapera, cu 18 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, potrivit site-ului oficial al competiției. La roș-albaștri, în fața a 2.000 de spectatori, au mai evoluat Mihai Paul, Levente Szijarto 3 p, 1 rec, Pankracije Barac 11 p, 3 rec, 3 pd, Bill Amis 15 p, 10 p, 2 rec, Titus Nicoară 8 p, 6 rec, Gerald Lee 6 p, 2 rec, Aleksandar Rasic 10 p, 5 pd, Chris Cooper 2 p, 6 rec, 1 pd, Denis Ikovlev 3 p, 2 rec, 1 pd, Ionuț Drăgușin 5 p, 3 rec, 1 pd.

În celelalte meciuri din Grupa D, Unics Kazan a dispus de Trabzonspor Medical Park cu 78-64, iar Banvit Bandirma a trecut de Aris Salonic cu 96-84.

Unics Kazan este lider, cu 8 puncte (+35), urmată de Aris Salonic, 8 p (+8), Trabzonspor Medical Park, 8 p (-4), Banvit Bandirma, 7 p (-1), Buducnost VOLI Podgorica, 7 p (-6), Steaua CSM EximBank, 7 p (-32).

Următorul meci al Stelei va avea loc pe 18 noiembrie, acasă, contra rușilor de la Unics Kazan.