Simona Halep s-a calificat în optimile de finală la Indian Wells

simona-halep-sa-calificat-in-optimile-de-finala-la-indian-wells

Jucătoarea de tenis, locul 3 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-1, 3-6, 6-1, pe sportiva americană Varvara Lepchenko, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 26, calificându-se în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells. Partida a durat aproape două ore şi 15 minute, scrfie eva.ro. În urma acestei victorii, Halep, semifinalistă anul trecut, îşi va păstra locul 3 WTA şi după această competiţie. Românca s-a impus în primul set mai greu decât pare scorul de 6-1, notează Mediafax. Ea a condus cu 3-0 după un break în ghemul al doilea şi a repetat break-ul la 4-1, apoi a închis setul după ce a fost condusă cu 40-15 şi după 38 de minute de joc. Ghemurile au fost lungi, cu multe egalităţi, dar Lepchenko a dovedit lipsă de concentrate în momentele cheie ale setului, relatează agenţia citată.