sferturi-de-finala-in-europa-league

După două seri de fotbal din Champions League, aseară ne-am putut delecta cu meciurile tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Jurgen Klopp s-a întors la Dortmund, pentru prima dată din postrua de adversar al Borussiei. Liverpool a deschis scorul prin Origi în prima repriză, dar Mats Hummels a resatbilit egalitatea în debutul părții secunde. S-a încheiat 1-1 și calificarea se va decide pe Anfield. Șahtior-ul lui Mircea Lucescu a făcut un pas mare spre sferturile de finală după victoria din Portugalia, 2-1 cu Braga. Rakitsky în minutul 45 și Ferreyra în minutul 75 au făcut 2-0 pentru ucrainieni, Eduardo reușind să puncteze pentru Braga în minutul 89. În duelul 100 %  spaniol din sferturile Ligii Europa, Sevilla s-a impus pe terenul lui Bilbao cu 2-1. Aduriz a deschis scorul pentru basci în minutul 48, dar Kolodziejczak în minutul 56 și Iborra în minutul 83 au întors rezultatul, iar Seviila e favorită la calificare. Villareal a trecut la limită scor 2-1 de revelația acestei ediții a Europa League, Sparta Praga, într-un meci condus de o brigadă de arbitri din România cu Ovidiu Hațegan la centru. Bakambu a reușit o dublă pentru „submarinul galben” în minutele 3 și 63 în timp ce Brabec a punctat pentru cehi.