S-au decernat primele medalii la Cheile Grădiștei

sau-decernat-primele-medalii-la-cheile-gradistei

Marina Sauter din Germania a câștigat medalia de au în proba de 10 kilometri tineret, la Campionatul Mondial de biatlon de la Cheile Grădiștei. Ea a fost urmată în clasament de Myrtille Begue din Franța și de Marketa Davidova din Cehia. Cea mai bine clasată reprezentantă a României a fost Eniko Marton pe poziția a 17-a. Celelalte componente ale lotului României au terminat cursa după cum urmează: Katalin Potyo pe poziția 32, Florina Dănilă pe locul 44, iar Timea Hajdu pe poziția 68. Interesant este că cea mai bine clasată româncă, Eniko Marton a fost întrecută de o biatlonistă din Australia! Darcie Morton a ocupat poziția a 16-a la finalul cursei. La ora 13.30 se va da startul în competiția băieților. Tinerii biatloniști au de alergat 12,5 kilometri, cu patru treceri prin poligon, unde vor avea două trageri din picioare și două din poziția culcat.