romania-algeria-12

Echipa naţională a României a fost învinsă cu scorul de 2-1 (1-1), de reprezentativa Algeriei, calificată la turneul final al Cupei Mondiale din Brazilia, într-un meci amical disputat la Geneva, care a fost întrerupt spre finalul primei reprize, din cauza fanilor algerieni. Golurile algerienilor au fost marcate de Bentaleb '22 şi Soudani '67, în timp ce pentru România a înscris Chipciu, în minutul 28. Prima repriză a fost întreruptă cu două minute înainte de final, după ce fanii algerieni au aruncat în teren cu diferite obiecte. După 15 minute de pauză, cele două echipe au revenit pe teren şi au jucat ultimele minute ale primei reprize. Partea a doua a meciului a început imediat după ce formaţiile au schimbat terenul. La finalul întâlnirii, fanii algerieni au invadat terenul. Algeria face parte din grupa H la turneul final al Cupei Mondiale din Brazilia, alături de formaţiile Belgiei, Rusiei şi Coreei de Sud. Victor Piţurcă este de părere că meciurile amicale cu Algeria şi Albania au fost "un test bun" pentru tricolori. „Păcat că am terminat rău, cu această înfrângere. Ca şi joc, în multe momente băieţii noştri au jucat foarte bine, însă au făcut greşeli nepermise, am şi ratat ocazii mari de a marca. Asta ne-a costat până la urmă victoria şi ăsta e motivul pentru care am pierdut jocul. Sunt nemulţumit că după 2-1 băieţii au jucat mai lejer şi au permis algerienilor să aibă ocazii", a menţionat selecţionerul.