remiza-cu-rapid

FC Braşov a încheiat stagiul de pregătire din Poiana Brașov cu un joc amical împotriva formației Rapid. Meciul, disputat pe stadionul „Tineretului” în fața a peste 450 de spectatori, s-a încheiat nedecis, scor 2-2 (0-1). Giuleştenii au jucat mai bine în prima repriză și au reușit să deschidă scorul în minutul 28. Robuste a reluat cu capul din șase metri o centrare venită din corner și era 1-0 pentru Rapid. Trupa condusă de Florin Marin a mai înscris de două ori în prima repriză, dar ambele reușite au fost anulate de arbitrul întâlnirii. Braşovenii s-au trezit în partea secundă și au reușit să egaleze în minutul 53, când Codoban a inventat o pasă pentru Daniel Ene, iar vârful stegarilor l-a executat pe Drăghia cu un șut la colțul lung. Galben-negrii au trecut în avantaj în minutul 82, atunci când Horia Popa a pătruns în careu, a centrat în fața porții iar Olteanu a înscris simplu. Luque a stabilit scorul final, 2-2, în minutul 90, atunci cînd spaniolul a executat impecabil o lovitură liberă de la marginea careului. Bodea și Stere au folosit următoarea formulă de echipă: Căucă (Mutu 46’) - Letan, Hlinca, Istrofor, David - Buga (Monea 59’), Moraru, Mareş (Horia Popa 77’), Ianc (Spătaru 84’) - Codoban (Olteanu 72’) - Rusu (Ene 52’). Florin Marin, antrenorul Rapidului a trimis în teren următorul 11: Drăghia - Raiciu, Robuste, Avrămia (S. Oltean 46’), N. Vasile (Josl 46’) - Moke - Iulian Popa, Luque, Trandu, George Ganea (Puşcaş 69’) - Embalo (C. Dedu 60’).