realul-a-castigat-cupa-spaniei

Galacticii de la Real Madrid, fără Cristiano Ronaldo în teren, au câștigat primul trofeu din acest sezon, Cupa Regelui Spaniei. Real Madrid a câştigat pentru a 19-a oară Cupa Spaniei, după ce a învins, aseară, la Valencia, cu scorul de 2-1 (1-0), formaţia FC Barcelona, în finala competiţiei. La capătul unui meci extrem de frumos, Casilias a ridicat trofeul deasupra capului. În minutul 10, Di Maria a deschis scorul pentru Real Madrid. Barcelona a egalat în repriza a doua în minutul 68 printr-o lovitură de cap al lui Marc Bartra. Cu cinci minute înainte de finalul jocului, galezul Gareth Bale a punctat după o cursă fantastică și a adus primul trofeu pentru madrileni în acest sezon. Real este în continuare angrenată în lupta pentru câștigarea campionatului și a Ligii Campionilor, în timp ce catalanilor nu le-a mai rămas decât lupta din campionat.