real-madrid-e-in-semifinale

Echipa spaniolă Real Madrid a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), formaţia turcă Galatasaray Istanbul, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Golurile învingătorilor au fost marcate de Cristiano Ronaldo '9, Benzema '29 şi Higuain '73. În urma acestui rezultat Real Madrid are asigurate, în proporţie de 90%, biletele pentru semifinalele Ligii Campionilor. În celălalt meci al serii, echipa spaniolă Malaga a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia germană Borussia Dortmund, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Astfel Borussia se înscrie cu şanse mari la un loc între cele mai bune patru echipe ale Europei. În primele două meciuri din sferturi PSG şi Barcelona au terminat la egalitate, scor 2-2, iar Bayern Munchen a trecut de Juventus Torino, scor 2-0.