rapusi-de-oboseala

Corona Wolves Brașov a jucat două meciuri în deplsare cu Progym Gheorghieni, partide ce au contat pentrul Liga Națională. Lipsiți de aportul jucătorilor convocați la naționala sub 20 de ani a României și venind după două jocuri în Liga Mol, „lupii” au găsit cu greu energia necesară pentru a termina cu fruntea sus cele două jocuri. Brașovenii s-au impus în primul meci cu scorul de 2-1. Kyrychenko a dechis scorul în miutul 37, dar „lupii” au reușit să întoarcă rezultatul în ultima repriză. Trancă a egalat în minutul 49, în inferioritate numerică, iar Mihaly a marcat golul victoriei Coronei cu 14 secunde înainte de final, într-un moment în care „lupii” evoluau cu un om mai puțin pe gheață.

Hocheiștii Coronei sunt și ei oameni și este greu de făcut față deciziilor aberante ale conducătorilor federației. Echipa din Brașov a fost nevoită să dispute al patrulea joc consecutiv în patru zile, iar cei de la Progym au profitat din plin de oboseala acumulată de „lupi”. Progym a condus cu 2-0 și 3-2, dar trupa lui Otto Kerestesz a revenit de fiecare dată și după reușitele semnate de Zsolt Peter, G. Biro și Trancă, tabela arăta egalitate perfectă, 3-3, cu 20 de minute rămase de jucat. Cu ultima picătură de energie stoarsă, brașovenii nu au mai putut opune rezistență șiechipa din Gheorghieni a câștigat disputa cu 7-3.