Olimpia CSU Braşov, învinsă de Sepsi Sf. Gheorghe

olimpia-csu-brasov-invinsa-de-sepsi-sf-gheorghe

Olimpia CSU Braşov a suferit prima înfrângere din Liga Naţională. Formaţia antrenată de Dan Calancea a pierdut jocul din etapa a doua, susţinut pe terenul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, principala favorită la titlu. Scorul final a fost 83-59 pentru covăsnence.

Sepsi s-a aflat la conducerea jocului încă de la început, iar înaintea ultimului sfert victoria reprezenta doar o simplă formalitate. Totuşi, "olimpicele" au dat o replică bună în ultimele 10 minute, iar cele mai bune jucătoare ale braşovencelor au fost Janae Sharpe şi Biljana Pesovic.

Sepsi Sf. Gheorghe - Olimpia CSU Braşov 83-59 (23-11, 26-12, 25-21, 9-15)

Marcatoare Olimpia: Janae Sharpe 17 (2x3), Biljana Pesovic 12 (2x3), Ana Ferariu 9, Dora Ardelean, Gabriela Irimia 2, Iulia Brezoi, Dara Kovacevic 5, Jelena Mitic 2, Ruxandra Chiş, Maria Ferariu, Andra Haas, Carla Bartee 10 (1x3).

Antrenor: Dan Calancea