Olimpia a învins campioana Bulgariei! Victorie de moral cu Ruse, 62-46

olimpia-a-invins-campioana-bulgariei-victorie-de-moral-cu-ruse-6246

Olimpia CSU Braşov a jucat primul meci în faţa propriilor spectatori. Reîntâlnirea cu fanii baschetului a fost de bun augur pentru echipa lui Dan Calancea. Într-un amical cu Dunav Ruse, "olimpicele" au făcut legea pe parchet în toate cele 4 sferturi, iar la final s-au impus cu scorul general de 62-46. Înaintea startului, a fost făcută şi prezentarea lotului.

Primul sfert a stat sub semnul echilibrului (13-14), însă până la pauză au ieşit la rampă Janae Sharpe cu aruncările de la distanţă şi Carla Bartee cu pătrunderile de efect. Sfertul secund a aparţinut gazdelor, scor 19-6.

În partea a doua, campioana Bulgariei a reuşit să refacă echilibrul, dar avansul consistent al "olimpicelor" a fost de ajuns pentru ca victoria să fie a Braşovului, iar revanşa să fie luată.

Per total, Olimpia a stat perfect la linia de 3, acolo unde raportul a fost 5-1, dar şi la linia de libere, cu un raport de 19-4 în ceea ce priveşte aruncările reuşite.

Olimpia CSU Braşov - Dunav Ruse 62 - 46 (13-14, 19-6, 8-7, 22-19)

Braşov: Janae Sharpe 11 (1x3), Biljana Pesovic 13 (1x3), Ana Ferariu 2, Dora Ardelenea, Teodora Armanu 2, Gabriela Irimia 12 (2x3), Dara Kovacevic 6, Jelena Mitic, Ruxandra Chiş 2, Maria Ferariu, Andra Haas 1, Carla Bartee 13 (1x3). Antrenor: Dan Calancea.