olanda-sa-calificat-greu-in-sferturi

Reprezentativa Olandei, vicecampioană mondial en-titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, cu scorul de 2-1 (0-0), selecţionata Mexicului, într-un meci disputat la Fortaleza în optimile competiţiei. Mexicul a deschis scorul în minutul48 prin Giovani Dos Santos care a prins un trasor ce s-a oprit în poarta olandeză. Imediat după gol, mexicanii s-au retras și i-au lăsat pe Robben și compania să domine și să-și creeze oportunități de a puncta. Golul egalizator a venit în minutul 88, autor Sneijder. În al patrulea minut de prelungiri, Robben a căzut în careu și proenca a dictat lovitură de la 11 metri. Huntelaar a transformat de la punctul cu var și Olanda s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.