obligati-sa-invinga-in-slovacia

Echipa de hochei pe gheaţă, Corona Wolves Braşov, a pierdut meciul patru al finalei Ligii Mol cu scorul de 6-5 (3-1, 1-2, 2-2), în faţa slovacilor de la Nove Zamky şi este obligată să câştige în Slovacia pentru a mai spera la cucerirea trofeului. Într-un patinoar arhiplin, în care fanii „lupilor” aşteptau o nouă victorie a favoriţilor, băieţii lui Rauhanen şi Lindqvist au început cu stângul partida a patra din finala Ligii Mol. După doar două minute, slovacii conduceau cu 2-0 după reuşitele lui Polcik şi Stefanka. Oaspeţii au continuat să atace şi şi-au mărit avantajul la 3-0 după golul înscris de Siska. „Lupii” au reintrat în joc după ce Zsolt Molnar a deviat în poartă un şut de la linia albastră a lui Pisarenko şi s-a intrat la odihnă cu slovacii în avantaj de două goluri. Din păcate debutul reprizei secunde a adus un nou gol în poarta lui Polc. Kowalczyc l-a executat pe goalkeeperul braşovean şi Nove Zamky avea un avantaj confortabil. Braşovenii au punctat apoi de două ori prin Levente Zsok şi Ivan Dornic şi speranţele s-au reaprins în patinoarul din Braşov. Gliga a rata o ocazie imensă de a egala situaţia pe tabela de marcaj cu câteva secunde înainte de finalul reprizei secunde. Debutul ultimei reprize a fost din nou de coşmar, Polcik înscriind pentru slovaci. După doar un minut Zsolt Molnar a profitat de o superioritate şi a readus Braşovul la doar un gol în spatele slovacilor. Polcik a fost însă de neoprit şi a marcat pentru 6-4 când mai erau doar patru minute de joc. Cu 26 de secunde înainte de final Robert Peter a înscris pentru 6-5, însă „lupii” nu au mai avut timp pentru încă un gol care să trimită meciul în prelungiri. În urma acestui rezultat, Nove Zamky conduce cu 3-1 la general şi mai are nevoie de o singură victorie din trei meciuri pentru a-şi adjudeca trofeul. Următorul meci se va disputa luni seară în Slovacia.