nimic-la-nimic-(1)

Naționalele de fotbal ale Ungariei și României au terminat la egalitate, 0-0, vineri seara, pe Groupama Arena din Budapesta, în preliminariile EURO 2016 la fotbal. România a dominat jocul, dar nu a reușit să câștige, după cum nici în tur nu s-a putut impune, în ciuda faptului că a controlat meciul în cea mai mare parte a sa. Pe un gazon prost, tricolorii au controlat meciul încă din start au avut o posesie mai bună dar nu au găsit drumul spre gol. Primul şut pe poartăa venit în minutul 21, dar mingea reluată de Keşeru a fost prinsă de veteranul Kiraly. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Szalai care în minutul 36 a prins un șut foarte bun de la 25 metri, dar Tătărușanu a scos formidabil de sub bară. Şi repriya secundă s-a disputat pe acealaşi coordonate. România a dominat, iar ocaziile de gol au lipsit. Stieber l-a întins pe Tătăruşanu în minutul 51, dar portarul Fiorentinei a fost la post. Keşeru a ratat ţinta din lovitură liberă de la 17 metri, iar şutul lui Torje din minutul 79 a fost respins de lîngă bară de Kiraly. S-a încheiat 0-0 şi România a pierdut şefia grupei de calificare. În celelalte jocuri ale grupei F s-au înregistrat rezultatele Insulele Feroe - Irlanda de Nord 1-3 şi Grecia - Finlnada 0-1. În clasament pe prima poziţie este Irlanda de Nord cu 16 puncte, pe doi este România cu 15 puncte, podiumul fiind completat de Ungaria cu 12 puncte. Finlanda are 7 puncte, Insulele Feroe au acumulat 6 puncte, iar codaşa grupei este Grecia cu doar 2 puncte. Tricolorii vor juca luni, de la ora 21.45, pe Arena Naţională din Bucureşti, împotriva Greciei.