nigeria-si-burkina-faso-in-finala

Nigeria şi Burkina Faso vor juca anul acesta finala de la Campionatul  Africii pe naţiuni.

În penultimul act, Nigeria a  învins la Durban, cu scorul de 4-1, reprezentativa statului Mali.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Echiejile '25, Ideye '30, Emenike '44 şi Musa '60, în timp ce pentru Mali a înscris Diarra, în minutul 75.

În cea de-a doua semifinală, Burkina Faso şi Ghana au avut nevoie de prelunigiri şi lovituri de la 11 metri, pentru ca o echipă să facă pasul spre ultimul act.

Câştig de cauză au avut cei din Burkina Faso, care s-au impus cu 3-2.

La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal 1-1.

Ghanezii au deschis scorul prin Wakaso, în minutul 13, din penalti, burkinabezii reuşind egalarea prin Bance, în minutul 60.

Foştii dinamovişti Djakaridja Kone şu Paul Koulibaly au jucat tot meciul la Burkina Faso.

Koulibaly a fost singurul fotbalist burkinabez care a ratat la loviturile de departajare.