niculescu-si-begu-sunt-in-sferturi

Monica Niculescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Washington, după ce a trecut în trei seturi, scor 1-6, 6-1, 6-4 de reprezentanta gazdelor, Lauren Davis, poziția 85 WTA. Niculescu, numărul 39 în lume a câștigat jocul după două ore și 20 de minute. Pentru un loc în semifinalele turneului dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, Niculescu se va bate cu a doua favorită, australianca Samantha Stosur, care a trecut cu 6-1, 7-5, de Irina Falconi, din Statele Unite. Și Irina Begu a ajuns în sferturile de finală ale competiției americane. Begu, locul 29 WTA, a trecut de slovena Polona Hercog, poziția 79 în ierarhia mondială, în trei seturi, scor 3-6, 7-5, 6-4. Partida a durat două ore și 40 de minute. Pentru un loc în semifinale la Washington, Begu se va duela cu câștigatoarea partidei dintre favorita numărul unu rusoaica Ekaterina Makarova și britanica Naomi Broady, jucătoare venită din calificări.