Messi a mai pierdut o finală. Chile a câștigat Copa America!

messi-a-mai-pierdut-o-finala-chile-a-castigat-copa-america

Chile a câștigat Copa America! Pe Estadio Nacional din Santiago de Chile, Vidal și compania au învins Argentina cu scorul de 4-1 la loviturile de departajare, la finalul timpului regulamentar și al prelungirilor, tabela arătând egalitate perfectă, 0-0. La penalty-uri, pentru Chile au punctat Matias Fernandez, Arturo Vidal, Charles Aranguiz și Alexis Sanchez, în timp ce de la argentinieni, Leo Messi a fost singurul care a transformat lovitura de departajare, iar Gonzalo Higuain și Ever Banega au ratat. Înaintea acestei finale, Chile învinsese o singură dată Argentina în 38 de partide oficiale. Chile și-a adjudecat trofeul după ce a pierdut patru finale ale Copei America, în timp ce Argentina a ratat șansa de a-și trece în palmares al 15-lea trofeu și de a egala recordul deținut de Uruguay, campioana de acum patru ani. Argentina a pierdut astfel a doua finală consecutivă, după ce anul trecut a fost învinsă de Germania cu 1-0, după prelungiri, la Cupa Mondială din Brazilia.