lupii-siau-asigurat-locul-trei

Corona Wolves Brașov și-a asigurat poziția a treia în clasamentul Ligii Naționale de hochei pe gheață la finalul sezonului regulat. După cele două victorii din weekend cu Sportul Studențesc, „lupii” au trecut de Steaua București cu scorul de 4-3 (1-1, 2-0, 1-2), la Cârța, și nu mai pot fi prinși în clasament de formația bucureșteană. Steaua a început mai bine și a deschis scorul prin Anton Butochnov, dar Evgheni Pisarenko a egalat cu trei miute înainte de finalul primei reprize și astfel s-a intrat la cabine la egalitate, scor 1-1. Partea a doua a aparținut hocheiștilor lui Otto Kerestezs, care s-au distanțat pe tabela de marcaj după reușitele semnate de Matyas Biro și Zsolt Molnar. După doar cinci minute de joc scurse din ultima treime, roș-albaștrii au reușit să restabilească egalitatea, Anton Butochnov și Andriy Butochnov învingând-ul pe Zoltan Toke. Egalitatea nu a rezistat decât jumătate de minut, pentru că Tivadar Petreș a marcat golul victoriei  brașovenilor. Cu cele trei puncte acumulate „lupii” sunt siguri de locul trei în clasament la finalul sezonului regulat. Steaua și Corona Wolves se întâlnesc din nou, astăzi de la ora 17.30.  În clasament, pe primul loc se află Sport Club Miercurea Ciuc, cu 93 puncte din 40 jocuri, urmată de CSM Dunărea Galați, cu 74 de puncte din 40 de jocuri. Ultima treaptă a podiumului este ocupată de Corona Wolves Brașov cu 70 de puncte din 39 de jocuri. Steaua București are 59 de puncte din 37 de jocuri și ocupă ultima poziție care asigură prezența în semifinale. Progym Gheorgheni este pe cinci cu 55 de puncte din 38 de jocuri, în timp ce Sportul Studențesc este ultima, fără punct în cele 40 de meciuri disputate.