„Lupii”, în „careul de ași” al Erste Liga

lupii-in-careul-de-asi-al-erste-liga

Corona Wolves a reuşit calificarea în semifinalele Erste Liga, după ce a învins cu 4-2 la general formația UTE, victoria decisivă venind sâmbătă seară, la Braşov.

Al şaselea meci al seriei sferturilor de finală a umplut tribunele Patinoarului Olimpic Braşov, „lupii” începând în forţă, printr-un gol al lui Saluga. Maghiarii au întors scorul, însă Walls şi-a readus echipa în avantaj până la prima pauză, printr-o dublă.

În repriza secundă nu s-a mai marcat, dar jocul a fost dinamic, ambele echipe trecând pe lângă gol. Totul a fost rezolvat în repriza a treia, când Knyazev a înscris la capătul unei faze excelente.

Pentru a ajunge în finala competiţiei, echipa braşoveană se va lupta cu MAC Budapesta, în timp ce în cealaltă semifinală se vor duela DVTK Jegesmedvek și SC Miercurea Ciuc.

Semifinalele Erste Liga se joacă după sistemul cel mai bun din 7 partide. Pentru Corona, primele două dueluri vor avea loc la Budapesta, pe 7 și 8 martie, iar apoi, seria se va muta la Braşov, pe 11 şi 12 martie.