LIVE TEXT. FC Braşov - Astra 3-4 (FINAL). Braşovul ratează calificarea în prelungiri

live-text-fc-brasov-astra-in-optimile-cupei-totul-pentru-calificare

FINAL: FC Braşov - Astra 3-4, după prelungiri

Min. 118: Gol Astra! Dandea înscrie cu poarta goală, după ce Teixeira a şutat în prelabil, iar mingea a fost blocată de fundaşii galben-negri. Reduta braşoveană cedează când mai sunt două minute

Min. 115: Boubacar primeşte cartonaşul galben pentru un fault la mijlocul terenului asupra lui Mareş

Min. 106: Începe repriza a doua

După prima repriză de prelungiri, scorul este în continuare egal, 3-3

Min. 105: Arbitrul Dima dă un minut de prelungire la prima repriză de prelungiri. Braşovul a jucat timp de un minut cu doi oameni mai puţin, după ce Ene a fost la margine pentru a primi îngrijiri medicale

Min. 103: Se înmulţesc cartonaşele.Tembo este avertizat cu galben

Min. 100: Matei mai vede un galben şi este eliminat

Min. 96: Primul cartonaş galben de la FC Braşov este văzut de Matei

Min. 91: Au început prelungirile

După 90 de minute, avem prelungiri. Braşovul a realizat o "cursă" senzaţională de urmărire şi a egalat Astra, 3-3.

Min. 90: Gooola Braşov! Matei face "dubla" egalează. E 3-3 şi putem aveam prelungiri

Min. 88: Gol Braşov! Olteanu înscrie şi "stegarii" revin în meci pe final

Min. 87: Ene şutează puţin peste poartă de la marginea careului, după pasa pe jos a lui Avram

Min. 77: Ultima schimbare la FC Braşov. Iese Hlinca şi intră Istrofor

Min. 68: Ultima schimbare la Astra. Iese Florea şi intră Roşu

Min. 67: Gol Braşov! Matei îşi ia revanşa şi marchează cu un şut în forţă, la colţul scurt

Min. 58: Ratare! Matei a irosit lovitura de pedeapsă. Atacantul Braşovului a lovit bara!

Min. 58: Dublă schimbare a lui Şumudică înainte de penalty-ul pe care Matei se pregăteşte să-l execute. Ies De Amorim şi Budescu, intră Gouriye şi Teixeira

Min. 57: Penalty pentru FC Braşov! Gavrilaş îl agaţă în careu pe Olteanu, iar Iulian Dima pune mingea la punctul cu var. Portarul Astrei primeşte cartonaşul galben

Min. 53: Dublă schimbare la FC Braşov. Părăsesc terenul David şi Avram, intră Perju şi Mareş

Min. 46: A început repriza a doua. Nicio schimbare la pauză

Final de primă repriză. La pauză, Astra şi-a asigurat deja calificarea în sferturi: conduce cu 3-0!

Min. 37: Ene smulge hohote de râs din partea spectatorilor! Gavrilaş luftează un balon la marginea careului, însă atacantul galben-negrilor ratează cu poarta goală

Min. 34: Gol Astra! Alexandru Ioniţă înscrie şi el, iar scorul devine 3-0!

Min. 33: Ioniţă nu poate profita de o nouă gafă a apărării a "stegarilor", iar şutul său se duce peste poartă. La faza imediat următoare, Budescu a încercat o execuţie marcă înregistrată: lob de la 40 de metri, dar Mutu a respins

Min. 28: Gol Astra! Budescu dubealză avantajul oaspeţilor, cu un şut fabulos, de la 16 metri, cu exteriorul direct în colţul lung. Pasa a venit de la Florea, însă faza a fost de toată frumuseţea, apărarea braşovenilor fiind făcută şah-mat

Min. 27: După marcarea golului, s-a instalat o acalmie în jocul ambelor echipe. Doar Stan a mai încercat poarta, de la marginea careului, însă şutul din prima s-a dus mult peste transversala lui Mutu

Min. 17: Gol Astra! Tembo deschide scorul cu o lovitură de cap puternică, din interiorul careului, după ce Florea a centrat în forţă din flancul stâng

Min. 16: Budescu iroseşte prima şansă a Astrei, cu un şut la colţul lung, care ocoloeşte poarta lui Mutu

Min. 13: Avram execută o lovitură liberă de la 20 de metri, însă balonul cade pe plasa din spatele porţii Astrei

Min. 3: Prima ocazie a meciului aparţine "stegarilor". Matei şutează din interiorul careului, dar Gavrilaş respinge

FC Braşov: Mutu - David, Hlinca, Puţanu, Letan - Avram, V. Munteanu, Poverlovici (c), Olteanu - Ene, Matei.

Rezerve: Căucă - Istrofor, Perju, Moraru, Mareş, Codoban, Buga.

Antrenor: Adrian Szabo.

Astra Giurgiu: Gavrilaş - Stan, Dandea, Oros, Alves - Ioniţă, Boubacar - Tembo, Budescu (c), De Amorim - Florea.       .

Rezerve: Boşneag -  Gouriye, Boldrin, Roşu, Găman, Teixeira, Queiros.

Antrenor: Marius Şumudică.

Meciul cu Astra este primul din acest sezon jucat de FC Braşov în nocturnă. În tribunele de pe "Tineretului" sunt aproximativ 1.000 de spectatori. Gazon se prezintă în condiţii optime, iar la ora jocului sunt 15 grade Celsius.

FC Braşov şi Astra Giurgiu joacă primul meci al optimilor de finală din Cupa României. Partida se va juca astăzi, de la 17.00, pe stadionul "Tineretului".

Antrenorul Adrian Szabo este încrezător în victorie, mai ales că o calificare în sferturi ar mai şterge din impresia lăsată de "stegari" în ultimele meciuri din campionat.

De partea cealaltă, Astra este în continuare liderul la zi din Liga I, însă după ultima etapă din week-end, distanţa faţă de urmăritoare s-a redus, Viitorul venind la un singur punct după ce giurgiuvenii au pierdut cu 3-1 la Tg. Mureş, iar echipa lui Hagi a bătut Botoşaniul cu 3-1.

Pentru Marius Şumudică va fi un meci special, revenind ca adversar sub Tâmpa, după ce în trecut a antrenat FC Braşov. La jocul cu galben-negrii, antrenorul Astrei nu îi va putea folosi pe Denis Alibec, suspendat, şi Constantin Budescu, accidentat.