lituania-si-sua-in-semifinale

Aseară s-au disputat primele două partide din sferturile de finală ale Campionatului Mondial de baschet masculin, competiție găzduită de Spania. Lituania a fost prima care a obținut biletele pentru semifinale, după ce a dispus de Turcia cu 73-61.

Balticii s-au impus datorită prestației excelente a doi jucători: Seibutis, care a reușit 19 puncte în meci, în timp ce Valanciunas a făcut nu mai puțin de 13 recuperări.

În cel de-al doilea joc al zilei, la Barcelona, SUA a făcut spectacol cu Slovenia.La pauza mare, americanii aveau doar 7 puncte avans: 49-42.

La reluare SUA s-a dezlănțuit și a închis tabela la 119-76. Klay Thompson a fost principalul marcator al partidei, cu 20 de puncte, urmat de Harden și Faried, cu câte 14 puncte reușite.

Americanii au ajuns, astfel, la 17 victorii consecutive la turneele finale ale Campionatului Mondial, unde sunt neînvinși din septembrie 2006. Învingătoarele de aseară, Lituania și SUA se vor întâlni în semifinale.

În această seară sunt programate celelalte două partide din sferturi: Serbia-Brazilia și Franța-Spania.