kimi-a-invins-in-australia

Pilotul finlandez al echipei Lotus-Renault, Kimi Raikkonen, a câştigat, Marele Premiu al Australiei, prima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de spaniolul Fernando Alonso de la Ferrari şi de germanul Sebastian Vettel de la Red Bull. Pe locul 4 s-a clasat brazilianul Felipe Massa de la Ferrari, iar pe 5 a încheiat cursa britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes. Australianul Mark Webber de la Red Bull a fost al şaselela, fiind urmat în ordine de germanul Adrian Sutil şi de britanicul Paul Di Resta, ambii de la Force India. Britanicul Jenson Button de la McLaren-Mercedes a fost al nouălea, iar francezul Romain Grosjean de la Lotus-Renault al zecelea. Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al Malaysiei, va avea loc în 24 martie, la Sepang.

Sursa: Mediafax