invinse-de-germania

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă, ieri, la Novi Sad, de reprezentativa similară a Germaniei, scor 26-23 (13-12), în cea de-a treia partidă din grupa D a Campionatului Mondial din Serbia. Jucătoarele române au fost conduse încă din debut, cu 4-1şi 8-4 (min. 16), fiind nevoite să „alerge" după egalare. Apărarea şi portarul Talida Tolnai au făcut faţă cu greu liniei de 9 metri germane, dar treptat ofensiva României a reuşit să producă şi astfel la pauză Germania avea un singur gol avans, scor 13-12. Debutul reprizei secunde nu a fost fast pentru handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici, care au primit trei goluri în trei minute, scor 16-12. Dominaţia Germaniei a continuat, 19-14 (min. 34), antrenorul Tadici certându-şi jucătoarele la time-out. Neagu şi compania nu au reuşit să remonteze până lafinal, plătind tribut ratărilor din atac şi de la aruncările de la 7 metri (nu mai puţin de şase aruncări au fost irosite de tricolore), dar şi apărării prea lejere în momente importante ale jocului. S-a terminat 26-23 şi România este pe locul trei în grupa D. Pentru tricolore au punctat Nechita 6 goluri, Neagu 4, Perianu, Marin şi Ciuciulete câte 3, Brădeanu 2, Ardean-Elisei şi Manea câte un gol. Tot ieri în grupa D s-au înregistrat rezultatele: Cehia-Tunisia 28-24 şi Ungaria-Australia 39-15. Astăzi tricolorele au zi de pauză, urmând să joace, joi, cu Ungaria.