infrangere-la-limita-pentru-olimpia-csu

Olimpia CSU Brașov a fost învinsă, în weekend, pe teren propriu, la o diferență de 8 puncte de ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.

Deși la pauză, elevele lui Dan Calancea au condus, scor 43-40, meciul s-a încheiat cu scorul de 70-78, după o repriză secundă în care arbitrajul defectuos a scăzut moralul jucătoarelor.

Din partea olimpicelor, s-au remarcat Handford care a reușit 20 de puncte, Pesovic cu 18 puncte marcate, Durrett cu 12 puncte reușite și Higgins, care a încheiat în double-double.

În urma acestei etape, Olimpia CSU ocupă locul 5 în clasamentul Ligii Naționale de baschet feminin.

În următoarea etapă, în weekend brașovencele vor juca în deplasare la Universitatea Cluj-Napoca.

În plus, în această săptămână, elevele lui Dan Calancea vor întâlni, tot în deplasare, formațiile BK Brno și Flying Foxes Vienna, în două partide contând pentru Cupa Europei Centrale.