infrangere-in-primul-meci-din-2018

Corona Brașov a fost învinsă în primul meci din 2018, cu scorul de 31-33, de vicecampioana sezonului trecut, HC Dunărea Brăila. Partida a contat pentru etapa a 11-a a Ligii Florilor.

Prima repriză a fost echilibrată, scorul la pauză fiind 16-16. În a doua parte a meciului, însă, brăilencele s-au distanțat pe tabelă pe fondul unor ratări ale elevelor lui Costică Buceschi.

Cele mai bune marcatoare ale Coronei Brașov au fost Chiper și Buceschi, care au înscris de câte 8 ori fiecare, Tiron, care a marcat de 7 ori, și Tătar, care a adus 4 puncte în contul echipei de la poalele Tâmpei.

În urma acestui rezultat, Corona Brașov este pe locul 5 în clasamentul Ligii Naționale de handbal feminin, cu 18 puncte.

Următoarea partidă a galben-albastrelor va avea loc tot în Sala Sporturilor “Dumitru Popescu Colibași”, pe 18 ianuarie. Atunci elevele lui Costică Buceschi vor întâlni formația SCM Craiova, într-un meci contând pentru a 12-a etapă a competiției naționale.