inca-un-esec-pentru-barca

FC Barcelona nu se regăsește. Messi și compania au ajuns la patru partide consecutive fără victorie în Primera. După victoria cu Getafe de acum mai bine de o lună, catalanii au remizat cu Villarreal și au fost învinși de Real Madrid, Real Sociedad și aseară de Valencia. Astfel dacă în urmă cu o lună Barcelona era cu titlul de campioană în Primera în buzunar, acum trebuie să lupte din greu pentru a câștiga campionatul. Aseară pe camp Nou, Valencia a deschis scorul după autogolul lui Ivan Rakitic din minutul 26, iar până la pauză Mina a făcut 2-0 pentru „lilieci”. Messi a redus din handicap în minutul 63, dar Valencia a rezistat până la final și a luat toate cele trei puncte. Barcelona nu mai are voie să facă pași greșiți dacă vrea să câștige campionatul. Catalanii sunt pe primul loc, cu 76 de puncte, la egalitate cu Atletico Madrid şi cu un singur punct avans faţă de Real Madrid. În caz de egalitate de puncte la finalul sezonului, principalul criteriu de departajare e reprezentat de rezultatele directe, capitol la care Barcelona stă mai bine în lupta cu cele două echipe din Madrid.