halep-vs-radwanska-in-semifinale

Jucătoarea Simona Halep, locul 4 WTA, a suferit prima înfrângere la Turneul Campioanelor, scor 6-7 (7), 6-3, 3-6, în faţa sportivei sârbe Ana Ivanovici, locul 7 WTA, în ultimul meci al Grupei Roşii, dar românca se califică de pe prima poziţie în semifinalele competiţiei de la Singapore.  Ivanovici, care s-a impus în aproape două ore şi zece minute, a ratat calificarea în penultimul act al turneului, în ciuda victoriei obţinute. Ea trebuia să câştige partida cu Halep în două seturi pentru a se califica. Setul obţinut de Halep, deja calificată înaintea meciurilor de vineri, îi permite astfel liderului mondial Serena Williams să-şi apere trofeul cucerit la ultimele două ediţii. Simona Halep şi-a asigurat prin calificarea în semifinale un premiu de 426.000 de dolari şi 530 de puncte WTA. Ea va mai primi un bonus de 37.000 de dolari dacă va pierde în acestă fază. Dacă va ajunge în finală, va primi 971.000 de dolari, iar dacă va câştiga turneul, 2 milioane de dolari. Tabloul semifinalelor Turneului Campioanelor de sâmbătă este următorul: de la ora 09.30 Caroline Wozniacki, locul 8 WTA - Serena Williams, locul 1 WTA iar de la ora 13.00: Simona Halep, locul 4 WTA - Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA.